Kampania “Słoneczne pokoje”

Kampania społeczna

Kontekst

Piękne Anioły to jedno z wielu organizacji działających na rzecz dzieci. Stowarzyszenie ogniskuje swoją działalność w ramach kilku obszarów, gdzie pomoc jest szczególnie potrzebna i efektywna – m.in. w programie „Słoneczne Pokoje”.

W ramach programu, Stowarzyszenie pomaga przeprowadzać remonty pokoi dla dzieci z biedniejszych rodzin. Piękne Anioły same o sobie piszą, że nie próbują zmieniać świata, tylko sprawić, by dzieci zobaczyły go w jaśniejszych barwach.

Komunikacja

Spoty kampanii pokazują, że odnowiony pokój to nie tylko lepsze warunki na co dzień, ale też więcej wiary w siebie, poczucie bezpieczeństwa i lepszy start w przyszłość. Dzieci, których pokoje zostały odnowione nie tylko mają lepsze warunki do odrabiania lekcji, ale mogą tez zaprosić przyjaciół do swojego pokoju. Mogą też przestać czuć się gorsze, kiedy odwiedzają zamożniejszych kolegów.

Remont mieszkania może być bodźcem do zmian w całej rodzinie. Często w parze z brakiem zamożności idzie stygmatyzacja rodziców. Remont zmieniający najbliższe otoczenie stanowi mały zastrzyk pewności siebie i nadziei – może pomóc również rodzicom zmieniać rzeczywistość dookoła.

Efekty działania

Historia każdego z remontów jest opisana na stronie Stowarzyszenia i opatrzona zdjęciami. Można poznać lokatorów odnowionych pokoi i poczuć ich radość. „Słoneczne pokoje” mogą się wydawać skromną ingerencją w rzeczywistość. Historie opowiedziane na stronie udowadniają, że jest inaczej. Remont nie jest w stanie zmienić życia podopiecznych o 180 stopni. Przynosi jednak radość i pewność siebie do ich życia. Czasami to może być wystarczający czynnik, by spowodować realne zmiany.

Stowarzyszenie zabiega o wsparcie indywidualnych darczyńców i sponsorów, a w pomoc angażują się samorządy i sąsiedzi. W wielu projektach ekipę remontową tworzą więźniowie zakładu karnego. W ramach akcji w ciągu 5 lat udało się odnowić 200 pokoi dla ponad 600 ubogich dzieci, a także wyremontować 15 sal w szpitalach, hospicjach i świetlicach środowiskowych.

OPRACOWAŁ: Przemysław Otulak