Kampania “Odeślijmy futro do historii”

Kampania społeczna

Kontekst

Otwarte Klatki już od 2012 roku walczą o to, by zlikwidować w Polsce hodowanie zwierząt dla ich futer. „Odeślijmy futro do historii” nie jest zamkniętą, pojedynczą kampanią, która zaczyna się i kończy w określonym miejscu. To hasło, pod którym organizowane są happeningi, zbiórki pieniędzy, wysyłki listów do polityków, wystawy i wiele innych form promocji. Działania są rozproszone, ale widoczne.

Otwarte Klatki osiągnęły sukces, nagłośniając temat, który nie dotyczy nas przecież bezpośrednio (w przeciwieństwie do np. problemu smogu). Mimo intensywnego lobbingu branży futrzarskiej, świadomość problemu rośnie, a zmiany w prawie wydają się iść w dobrym kierunku.

Paliwem, które nakręca to działanie jest energia aktywistów i ich wiara w sukces.

Komunikacja

Spot „2022 – Zamyka się ostatnia ferma futrzarska w Polsce”, emitowany w bezpłatnym czasie antenowym TVP, może tylko wzmacniać tę energię. Pokazuje świat przyszłości, w którym fermy futrzarskie stały się historią. Wrażliwość ludzi się zmieniła, a dawne okrucieństwa wydają się nie do pomyślenia.

Taki komunikat niesie podwójne znaczenie. Po pierwsze docenia aktywistów i osoby, które już teraz wspierają sprawę. W końcu to dzięki nim ten lepszy świat przyszłości mógł zaistnieć. Po drugie opowieść pokazuje jasno zarysowany cel, który ma szansę porwać nowych sprzymierzeńców. Spot zawiera te czytelne wezwanie do działania. Zachęca do wejścia na stronę cenafutra.info i podpisania apelu do polityków. Fundacja zebrała już 115 220 z planowanych 150 000 podpisów!

Podsumowanie

Otwarte Klatki znakomicie potrafią przekształcać społeczne emocje w konstruktywne działania. Inicjują, organizują, prowokują i nagłaśniają w mediach. Śledztwa prowadzone na fermach futrzarskich, ujawniające łamanie prawa przez hodowców, kończą się uwolnieniem trzymanych tam zwierząt. Publikacje i akcje medialne Fundacji zdobywają zainteresowanie największych mediów. Działania bezpośrednie, prowadzone przez wolontariuszy, docierają do najmniejszych nawet miejscowości. Otwarte Klatki tworzą wspólną platformę do działań, dzięki którym ich sprawę coraz trudniej jest zignorować.

OPRACOWAŁ: Przemysław Otulak