Z kamerą wśród śmieci

Kampania społeczna

Ratusz w trosce o czyste środowisko rozpoczął w 2016 roku drugą edycję kampanii “Dzielnica Wisła. Wyjdź na czysto” w ramach, której powstał spot „ Z kamerą wśród śmieci”.

Spot został zrealizowany w konwencji programu przyrodniczego, a jego narratorką jest Krystyna Czubówna. Głos Czubówny jednoznacznie kojarzy się z filmami przyrodniczymi i dzięki temu przykuwa uwagę. W tym przypadku znany głos zaprasza nas do przewrotnej, nieco ironicznej gry, w której przedstawione zostaje współistnienie natury, człowieka i wielkiego miasta. „To pełne skrajności środowisko jest domem dla wielu wyjątkowych stworzeń”. Należą do nich: „kiepówka plamista” – niedopałek, „butlodziób szmaragdowy” – butelka po piwie, „rurogłów prążkowany”, „sarnopony europejskie” – stare opony oraz „chłodzik rdzawy” – zardzewiała lodówka. Na początku spotu leżący na plaży mężczyzna gasi w piasku niedopałek i zasypia. W ten sposób powstaje „kiepówka plamista”. Kiedy mężczyzna budzi się po jakiś czasie, otaczają go wszystkie wymienione wyżej gatunki. Myśli, że to sen, ale ten sen okazuje się rzeczywistością.

Brzeg Wisły jest pełen śmieci, które zagrażają nie tylko ludziom, ale także środowisku naturalnemu. W 2015 roku podczas jednej z akcji sprzątania brzegów rzeki w Warszawie wywieziono 16 ton śmieci.