Hejt w rzeczywistości

Kampania społeczna

Fundacja Dzieci Niczyje, Disney Channel oraz Disney XD przeprowadziły ogólnopolską kampanię “Dodaj znajomego”, której celem jest zniechęcenie dzieci i młodzieży do tzw. hejtowania.

Jak mówią organizatorzy kampanii, hejtowanie jest poważnym, ale wciąż bagatelizowanym problem, który dotyka wielu młodych ludzi korzystających z Internetu. Według badań przeprowadzonych przez Fundację Dzieci Niczyje 40% młodych ludzi w wieku 14 – 17 lat spotkało się w Internecie z przejawami mowy nienawiści. W Polsce ponad 21% polskich nastolatków padło ofiarami cyberprzemocy.

Kampania adresowana jest zarówno do ofiar, świadków, jak i sprawców hejtu. Celem kampanii jest zwiększenie świadomości na temat negatywnych skutków niewłaściwych zachowań w sieci oraz zachęcenie do osobistego przeciwstawiania się hejtowaniu.

W spocie telewizyjnym, który był emitowany na kanałach Disney Channel oraz Disney XD, w wybranych stacjach ogólnoinformacyjnych, w internecie oraz w sieciach kin Helios, Cinema City i Multikino, autorzy kampanii pokazują, jak łatwo jest obrażać innych w internecie, który zdaje się dawać poczucie anonimowości oraz bezkarności.

Bohaterami przygotowanego w ramach kampanii spotu są młodzi ludzie, którzy spotykają się na zaaranżowanym castingu. Nie wiedzą, że jest to ich drugie spotkanie. Wcześniej rozmawiali już ze sobą w przestrzeni wirtualnej. Teraz chłopiec dostaje pod postacią scenariusza słowa, które sam wcześniej napisał. Dzięki castingowi ma okazję powiedzieć je prosto w twarz dziewczynki, którą wcześniej hejtował. Okazuje się, że mówienie przykrości w realu jest zdecydowanie trudniejsze.

Oprócz spotu, w ramach kampanii działała strona internetowa, na której znaleźć można było informacje o problemie oraz o sposobach radzenia sobie z nim. Ważnym elementem kampanii były także zajęcia w szkołach, zachęcające do lepszego traktowania innych użytkowników internetu.

Więcej o kampanii: http://fdn.pl/%E2%80%9Edodaj-znajomego%E2%80%9D-%E2%80%93-nie-hejtuj-kampania-edukacyjna-przeciwko-hejtowaniu-w-sieci

Dodaj znajomego” – nie hejtuj! Spot nr 1


 

Grażyna Latos